Přidáno 21.4.2022

Dámské šperky jsou ideálním dárkem v každém věku

 

Asi si těžko vybavíte ženu, která by na sobě neměla ani jediný šperk. Šperky nás zdobí všechny, mladé či starší, muže nebo ženy. Ženské šperky jsou samozřejmě běžnější. Vždyť už malým holčičkám zdobí ouška náušnice, které jim nasazují jen několik dní po narození.

Historie prvních šperků sahá až do doby bronzové. Zdobili se jimi především významní lidé (často muži), jak o tom vypovídají všechna naleziště v původních hrobech kmenových hodnostářů. Nebyly to sice šperky z drahých kovů, jako je tomu nyní, většinou se vyráběly ze zvířecích zubů z různých mušlí a hliněných korálků, ale už tenkrát svým nositelům přidávaly na kráse a důležitosti.

 

                                                                                                                                                                                                                                             zdroj: freepik.com

 

Šperky provází ženy celým životem

 

Možná si to ani neuvědomujeme, ale tradici zdobení šperky předáváme ženám už v kolébce, jak o tom vypovídají právě ty náušnice, které dostávají v prvních dnech života. Pokračuje to různými korálky, náramky a prstýnky, jichž taková malá slečna za dětství nasbírá celou řadu. 

Důležitým mezníkem bývají patnácté a osmnácté narozeniny, maturita a zásnuby. To bývají příležitosti k podarování něčím cennějším, obvykle to bývá zlatý řetízek s přívěskem, prsten s kamenem, případně celé sety šperků. Asi není na světě žena, kterou by šperk darovaný z lásky nepotěšil.

 

Vildo tip: 

Šperky pro každou příležitost

 

Ženy šperky milují a rády se jimi zdobí - náušnice do uší, náramky na zápěstí i na kotníky nohou, prsteny na rukou, řetízky na krku. Při společenské události se přidá brož na šaty, náhrdelník na odhalený dekolt a různé ozdoby do vlasů. Nejčastějším materiálem je zlato, stříbro či platina, v současné době se přidala i chirurgická ocel. Klenoty jsou zdobené brilianty, perlami, polodrahokamy nebo alespoň krásně zářivými zirkony.

Každá doba s sebou nese svá specifika a je to i v případě šperků. V dnešní době není neobvyklé vidět dívky a ženy s piercingem na různých částech těla. Viditelný je především piercing na rtu, v nose či obočí.

 

Sdílej článek